Blachy są niezwykle ważnym materiałem we współczesnym przemyśle. Korzysta z nich wiele branż, co jest zasługą ich różnorodności oraz funkcjonalności. Zastosowanie blach w rozmaitych konstrukcjach stało się możliwe dzięki ich odpowiedniej obróbce. Na czym ona polega?
Blacha – co musisz wiedzieć o ich rodzajach?
Podziału tego materiału można dokonać ze względu na jego grubość, formę, czy materiał wykonania. Na podstawie pierwszego kryterium możemy wyróżnić blachę cienką i grubą. Cienka to taka, której grubość materiału nie przekracza 3 mm. Pozostałe wersje będą już traktowane jako blacha gruba. Na rynku bez problemu znajdziemy materiały o grubości 50 mm czy 200 mm. Jeśli chodzi o surowce, to blacha może być wykonana z aluminium, stali, miedzi, a nawet mosiądzu. W zależności od naszych potrzeb, możemy też wybrać wersje gładkie, jak i profilowane. To pokazuje tylko, jak różnorodnym produktem są współczesne blachy.
Obróbka blach – na czym polega?
Wspomniana różnorodność tego produktu jest również dużą zasługą możliwości, jakie dały człowiekowi współczesne technologie. Zaawansowana obróbka blach pozwala bezproblemowo dostosować materiał do naszych potrzeb. W tym celu korzysta się z kilku technik. W przypadku cienkich blach najlepszym rozwiązaniem będzie metoda laserowa. Cechuje ją ogromna precyzyjność. Dzięki niej możemy wyciąć w blasze nawet bardzo małe elementy. Czas laserowej obróbki blachy jest krótki. Pozwala nam także wykorzystać możliwie jak najlepiej dostępny materiał, co jest bardzo ekonomiczne. Poza tym, cięcie laserowe pozostawia idealne gładkie krawędzie, dlatego można wykorzystać produkt niemal od razu po wyschnięciu. Obróbka blach metodą laserową jest przeprowadzana za pomocą komputera, którym steruje operator maszyny. Pożądany efekt końcowy uzyskamy bowiem tylko wtedy, gdy urządzenie będzie odpowiednio skalibrowane. Samo cięcie to efekt nagromadzenia się dużej energii termicznej w danym punkcie, która prowadzi do stopienia lub odparowania blachy.
Obróbka blach – komu powierzyć to zadanie?
Takie usługi świadczy w naszym kraju wiele firm. Poszukując opcji idealnej dla siebie warto jednak zwrócić uwagę na to, jakim parkiem maszynowym dysponuje przedsiębiorstwo. Nie bez znaczenia jest także wykwalifikowana kadra. Te dwa aspekty pozwalają na produkcję precyzyjnych elementów w krótkim czasie. Wiele firm posiada swoje strony internetowe, dzięki czemu zapoznamy się z ich ofertą bez wychodzenia z domu. Wystarczy kliknąć np. tutaj https://intechstal.pl/. Współpraca rozpoczyna się od wyceny i określenia terminu realizacji zamówienia. Istotne jest w tym wypadku dostarczenie rysunków technicznych, w oparciu o które powstaną elementy. Wówczas będziemy spokojni, że efekt końcowy spełni nasze oczekiwania.
Najnowsze komentarze