Wiele osób interesuje się sposobem, w jaki powstają używane przez nie rzeczy. Szczególnie interesujący jest proces wytwarzania skomplikowanych przedmiotów z twardych materiałów, na przykład stali. W wielu przypadkach możliwa jest wręcz błyskawiczna obróbka metali, choć w dużej mierze jej tempo zależy od wielkości i kształtu produkowanego przedmiotu. Obróbka CNC, bo to o niej mowa, pozwala osiągnąć niebywałe rezultaty.
Czym jest obróbka CNC?
Pojęcie „obróbka CNC” obejmuje wiele czynności wykonywanych z wykorzystaniem narzędzi sterowanych komputerowo. Są to prace takie, jak:
- wycinanie
- skrawanie
- frezowanie
- wiercenie
- szlifowanie
oraz wiele innych. Warto wiedzieć, że maszyny do obróbki CNC mogą pracować zarówno w dwóch wymiarach, jak i w pełnej przestrzeni trójwymiarowej. Pozwala to uzyskać pożądane kształty z blachy czy odpowiednio ukształtowane bryły.
Obróbka CNC jest już wykorzystywana od dość dawna, choć oczywiście coraz doskonalsze – i mniejsze – komputery cały czas wpływają na lepsze możliwości. Warto jednak wiedzieć, że pierwsze próby wykorzystywania komputerów i programowania w produkcji miały miejsce już w latach 50. XX wieku. Oczywiście wtedy obrabiarki operowały w zasadzie w dwóch wymiarach, a instrukcje były dość proste – jednak był to początek wielkiego przełomu w produkcji przemysłowej.
Współczesna obróbka CNC
Nowoczesne komputery są tysiące razy wydajniejsze od tych używanych jeszcze w latach 80. Sterowane komputerowo narzędzia do obróbki CNC, wykorzystywane w zakładach takich jak https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka-cnc/ pozwalają więc nawet na programowanie prostych kształtów w sterowniku maszyny. Prawie zawsze projekty powstają jednak wcześniej i są poddawane licznym testom, zanim ostateczna wersja trafi do produkcji. Ze względu na wielką wydajność, ale też duże zapotrzebowanie na energię, obróbka CNC znajduje zastosowanie przede wszystkim w masowej produkcji, choć zdarza się, że z jej wykorzystaniem powstają pojedyncze egzemplarze. Efekt skali sprawia, że przedmioty wyprodukowane w odpowiednio dużej ilości jednostkowo są o wiele tańsze, niż te wyprodukowane innymi metodami.
Najnowsze komentarze