Front-end developer to stanowisko pracy w IT, które dla coraz większej liczby osób przestaje być obco brzmiącym sformułowaniem, które nie wiadomo, do czego przypasować. Pracownicy budujący swoją karierę w tym kierunku są stale bardzo potrzebni. Ze względu na coraz większy rozwój technologii, ich rola zwiększa swoje znaczenie w całym procesie tworzenia produktów, takich jak aplikacje czy strony internetowe.
Do podstawowych zadań developera, który zajmuje się front-endem należy dbanie o wizualną część przygotowanego oprogramowania. Na jego barkach spoczywa zastosowanie odpowiednich funkcjonalności, które będą przejrzyste i estetyczne oraz proste w działaniu – tak, aby korzystanie z finalnego produktu było intuicyjne i logiczne.
Pracownik na tym stanowisku dodaje specjalne moduły interakcji na stronach i w aplikacjach. Jego obowiązkiem jest sprawienie, aby całość nie tylko wyglądała jasno i atrakcyjnie wizualnie dla każdego użytkownika. Musi zadbać też, aby dodawane funkcjonalności były użyteczne i poprawnie działały. To właśnie front-end developer ma za zadanie dodać opcje, takie jak zapisanie pliku w programie. Musi on też zadbać, aby osoba korzystająca z oprogramowania wiedziała, że ten proces został zakończony pomyślnie i uzyskała w tym zakresie stosowny, czytelny komunikat.
Wymagania wobec front-end developera w branży IT
Front-end developer w swojej codziennej pracy ściśle współpracuje z programistą back-end oraz specjalistami zajmującymi się UI i UX. Pracownik na tym stanowisku musi znać dobrze język angielski, który jest bardzo istotny w branży IT, oraz wiedzieć, jak wykorzystywać frameworki, czyli pakiety programistyczne. Te umiejętności pozwolą na uniknięcie wielu błędów i umożliwią znacznie szybsze wykonywanie zadań.
Osoba budującą ścieżkę kariery w IT w tym kierunku oczywiście musi potrafić programować. Dla front-end developera bazą są trzy podstawowe języki kodowania, które wykorzystuje się do tworzenia aplikacji, stron internetowych i programów oraz serwisów. Są to między innymi HTML i CSS. Konieczna jest naprawdę dobra znajomość ich konstrukcji oraz umiejętność odpowiedniego ich wykorzystywania podczas tworzenia poszczególnych elementów produktu, nad którym pracuje w danym momencie front-end developer.
Wśród istotnych języków kodowania, które musi znać osoba na tym stanowisku jest również JavaScript. Jest to język programowania, który w 2015 roku przeszedł ogromną transformację. Rozwinięto liczne funkcjonalności oraz kwestie techniczne, które dały naprawdę szereg nowych możliwości. Obecnie bez wątpienia to właśnie JavaScript jest rdzeniem pracy front-end developera i jego najważniejszym narzędziem do realizacji kolejnych etapów projektu. Dlatego znajomość tego języka programistycznego to obowiązkowy punkt na liście każdej osoby, która chce rozwijać się w tym kierunku.
Najnowsze komentarze